0 oy
291 kez görüntülendi
Bebek kategorisinde tarafından
Merhaba anneler 4 aylık bebeğim var ve doktorum 4 ay sonra ek gıdalara başlayabileceğimi söylemişti. Bu dönemde ek gıda olarak neleri kullandınız. Önerilerinizi yazar mısınız.

1 cevap

0 oy
tarafından
düzenlendi
Ek gıdalara 4. aydan mı başlanmalı 6. aydan mı başlanmalı sorusu kafaları karıştırıyor. Bu konuda uzamanlarda ikiye ayrılmış durumda. Kimi doktor, İlk 6 ay anne sütü ile devam edilmelidir. 6. aydan sonra ek gıdalara başlanmalı. 6. aydan sonra sindirim sistemi ek gıdalara hazır olacağı için anne sütü ile devam etmek gerekmekte olduğunu savunuyor. Bazı doktorlar ise ek gıdaya 4. aydan sonra başlamasını önerir. Bunun nedeni ise bebeğin katı gıdalara daha hızlı bir şekilde alışmasını sağlamak.

Ancak Sağlık Bakanlığı 6 ay anne sütü ile devam edilmesini öneriyor.

4 aylık bebeğe verilecek ek gıdalar;

İlk başta tahıllı ürünlerdir. Meyveler, bebekler sebzelerin tadına zor alışırlar bunun için havuç karıştırarak sebzeleri bebeğinize verebilirsiniz. Meyve ve sebze püresi, muhallebi gibi gıdalar verilmelidir. Ek gıdaya geçiş döneminde mutlaka doktorunuzdan tavsiye alın.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
9, Mayıs, 2020 Bebek kategorisinde Esra tarafından soruldu
0 oy
12 cevap
5, Ekim, 2015 Bebek kategorisinde Gamze tarafından soruldu
0 oy
23 cevap
0 oy
7 cevap
1, Ekim, 2015 Bebek kategorisinde Hacer tarafından soruldu
0 oy
8 cevap
5, Temmuz, 2017 Bebek kategorisinde Yıldız tarafından soruldu
Hoş geldiniz, Hamilelik Soruları sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Lütfen platform kurallarına uyunuz.
...