0 oy
109 kez görüntülendi
Doğum sonrası kategorisinde tarafından
Merhaba anne ve anne adayları... Sayılı günler kaldı 32. haftamdayım. Hayırlısıyla erkek bebeğim olacak. Benim öğrenmek istediğim emziren annelerin nasıl beslenmesiyle ilgili olacaktı. Doğumdan sonra hemen emzirmeye başlayacağım için beslenmemin nasıl olması ile ilgili araştırma yapıyorum. Bazı besinlerin anne sütünü çoğalttığını duydum. Emzirme döneminde beslenmesine dikkat eden anneler bana yardımcı olursa sevinirim. Hamileliğim boyunca ve hala devam eden süre içerisinde balık yemeğe özen gösterdim. Doğumdan sonra da emzirme dönemim boyunca da balık yemeğe devam etmem gerekiyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim...

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap
Annenin sağlıklı olması, bebeğinin sağlıklı beslenmesine, sütünün kaliteli ve daha iyi emzirebilmesi için çok önemli bir faktördür.

Bebeğiniz ne kadar çok emerse o kadar daha çok sütünüz pompalanacak ve sütünüzün çoğalması sağlanacaktır. Ancak annenin sağlıklı beslenmesi demek sütün kaliteli ve bebeğin sağlıklı büyümesi demektir.

Dünya Sağlık Örgütleri her zaman yayınlarında en az ilk 6 ay anne sütüyle bebeklerin beslenilmesini belirtiyor. Bu ilk 6 ay zarfında anneler ortalama 6 su bardağı süt üretirler. Bu nedenle ortalama günde en az 3 litre su içmeleri gerekmektedir.

Emziren anneler sağlıklı beslenirse eğer emzirdikleri süre boyunca ayda ortalama 1 kilo verirler. 6 ayda ortalama 6-7 kilo demektir.

Emziren anneler haftada en az hamilelik dönemlerinde olduğu gibi 2 kez balık tüketmeli ve her gün mutlaka 1 tane yumurta yemeleri gerekmektedir. Anne katı yağlar yerine sıvı yağlar kullanmalı.

Vücudun demire ihtiyacı olduğundan bol bol et, yumurta, kuru meyveler ve kuru baklagiller tüketmelidirler. C vitaminine de bol bol ihtiyacı olacağından C vitamini yüksek besinler tüketmelidirler.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
29, Ağustos, 2016 Bebek kategorisinde Habibe tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
10, Mayıs, 2020 Doğum sonrası kategorisinde Deniz tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
6, Mayıs, 2020 Doğum sonrası kategorisinde Tuba tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
12, Mart, 2017 Doğum sonrası kategorisinde Merve tarafından soruldu
Hoş geldiniz, Hamilelik Soruları sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Lütfen platform kurallarına uyunuz.
...