0 oy
101 kez görüntülendi
Bebek kategorisinde tarafından
5 yıldır evliyim. Son 3 yıldır bebek için çalışmalar yapıyoruz sonuç hep hüsran :( artık tüp bebek için başvurmayı düşünüyoruz. Tüp bebek tedavisi nasıl oluyor arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz

1 cevap

0 oy
(140 puan) tarafından
Tüp bebek tedavisi biraz zahmetli bir tedavidir. Ancak sonucu çoğunlukla başarı ile sonuçlanmış tedavi yöntemlerinden biridir.

1. aşama değerlendirme bu aşamada çiftlerin tedaviye uygun olup olmadığı araştırılır.  kadının jinekolojik muayeneleri yapılır.

2. aşama yumurtalıkların geliştirilmesidir. Tüp bebek tedavisinde çok sayıda yumurta geliştirilmesi hedeflenir. Normal bir kadın da 1 veya 2 yumurta oluşur. İlaç dozuna göre tedavi süresi başlar. Yumurta gelişimi 12 gün kadar sürer. Belirli aralıklarla kontroller yapılır.

3.aşama yumurtaların toplanma aşamasıdır. Doktorun verdiği tarihte mutlaka tedaviye gitmeniz gerekmektedir. Ortalama 20 dakika kadar yumurta toplama işlemi sürer. Hasta jinekoloji masaya yatırılarak özel iğneler yardımıyla yumurtalıklara ulaşılır ve yumurtaları toplama işlemi başlanır.

4. aşama döllenme işlemidir. Toplanan yumurtalar özel besi yerine aktarılır. Bu işlem için özel hazırlanmış kaplar içine yumurta ve sperm yerleştirilir. Ortalama 18 saat bekletilen spermlerin kendi kendine yumurtayı döllemesi bekletilir.

5. ve son işlem olan döllenmiş yumurtanın nakli sağlanır. En iyi kalitede olan embriyo anne adayının rahmine nakledilir. Nakil ağrısız bir nakildir. Nakil yapıldıktan sonra 12. günden itibaren kanda gebelik testi yapılır. Gebelik tespit edildikten sonra mutlaka doktorunuza gidiniz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
19, Nisan, 2021 Bebek kategorisinde Songül tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
28, Ocak, 2015 Hamilelik kategorisinde tüp bebek tarafından soruldu
0 oy
7 cevap
1, Ekim, 2015 Bebek kategorisinde Hacer tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
5, Temmuz, 2015 Hamilelik kategorisinde ayşe tarafından soruldu
0 oy
10 cevap
2, Ekim, 2015 Bebek kategorisinde Fatma Er tarafından soruldu
Hoş geldiniz, Hamilelik Soruları sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Lütfen platform kurallarına uyunuz.
...