0 oy
531 kez görüntülendi
Kadın Sağlığı kategorisinde (220 puan) tarafından
Kızlar merhaba, dün FSH hormonu testi yaptırdım. Sonucunu çok merak ediyorum değerler kaçın üzerinde çıkarsa hamilelik şansımız olmadığını öğrenmiş olacağım. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

3 Cevaplar

0 oy
tarafından
Canım bende evlenmeden önce FSH hormon tahlili yaptırdım biliyorsun ki FSH hormon tahlili çocuk sahibi olup olamayacagınla alakalı yapılan bir test. Normal degerler 8 ile 10 arasın da cıkması  benim ki 8.24 çıktı ve doktorum gayet iyi bir sonuç oldugunu söyledi. Eger 10 üzerin de çıkarsa biraz sıkıntılı olabilirmiş. Tedavi olunması gerekiyor. Ancak 25'in üzerinde çıkarsa kısırlık söz konusu :( umarım senin de degerlerin normal çıkar. FSH hormonu düşürülmez ancak tedavi edilir bilgin olsun.
0 oy
tarafından
FSH hormonun 8 ila 10 arasında çıkarsa hiç bir sıkıntı yok demektir. İnşallah 25 üzeri çıkmaz. Eğer FSH hormonun 25 üzeri çıkarsa durum kötü canım şansın bol olsuN
0 oy
(800 puan) tarafından

FSH hormonu yüksekliği çocuk oluşumunu engeller mi?

FSH hormonu (Folikül uyarıcı hormon), yumurtalıklardaki folikülleri uyararak büyümesin sağlayan bir hormondur. FSH hormonu testi hamilelik şansınızın kolay mı zor mu olacağını gösteren bir testir.

FSH hormonu sayesinde foliküller büyür ve LH hormonunun da etkisiyle yumurtlama gerçekleşir. FSH hormonu testi düzensiz âdeti olanlar ve kısırlık problemi olan hastalar için istenen bir testtir. FSH hormonu testi kan alınarak yapılır ve âdetin 3. günü yapılan bir testtir. Yaşın ilerlemesiyle beraber FSH hormonunda artış görülebilir. 35 yaşında yavaş yavaş 40 yaşından sonra daha hızlı değeri yükselir. Kullanılan ilaçlar veya doğum kontrol hapları FSH hormonunun yükselmesine neden olmaz.

FSH hormonu değeri kaç olmalıdır?

FSH hormonu kesinlikle âdetin 3. günü yapılması gereken bir testtir. Normal değerleri 8 ile 10 arasında olması gerekir. Âdetin diğer zamanlarında test yapılırsa hormon değerleri daha yüksek çıkabilir. Buda yanlış sonuçları ortaya koyar. Yanlış sonuçlarla karşılaşmamak için foliküler fazın başlangıcında buda demek oluyor ki âdetin ilk günlerinde yapılması gerekir.

FSH hormonu kaç çıkarsa hamilelik zorlaşır?

FSH hormonu sizin hamile kalıp kalmayacağınız hakkında bilgi veren bir testtir. Değerleriniz 10’un üzerinde çıkarsa hamile kalma şansınız düşük olabilir. FSH 15’in üzerinde çıkarsa ciddi bir problem olduğu anlaşılır. Kısacası FSH ne kadar yüksek olursa hamile kalma şansınız o kadar zorlaşır. FSH değerinin yüksek olması normal hamileliği zorlaştırdığı gibi ilaç tedavisi ve tüp bebek tedavisini de zorlaştırır. FSH 25’de yüksekse eğer tüp bebek tedavisi ile bile hamile kalma şansınız yok denecek kadar azdır.

FSH değerini düşürme çabalarına girmeyiniz. FSH değeri hiçbir şekilde geri gitmez. Yaş ilerledikçe FSH değeriniz artar. Hiçbir ilaç bitkisel tedaviler yumurta kalitesini arttırmaz. Yapmanız gereken tek şey FSH değerini düşürmek yerine tedavisine başlamak. Vakit kaybetmek FSH değerinin daha da yükselmesine neden olacaktır.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap
7, Temmuz, 7 Kadın Sağlığı kategorisinde Elif tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
14, Ağustos, 2015 Hamilelik öncesi kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
7, Temmuz, 7 Kadın Sağlığı kategorisinde Fatma tarafından soruldu
0 oy
3 cevap
15, Nisan, 15 Kadın Sağlığı kategorisinde Hatice tarafından soruldu
0 oy
4 cevap
13, Nisan, 13 Kadın Sağlığı kategorisinde Gülizar tarafından soruldu
Hoş geldiniz, Hamilelik Soruları sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Lütfen platform kurallarına uyunuz.
...