0 oy
446 kez görüntülendi
Bebek kategorisinde tarafından
2 yaşında çocuğum var ama doğru düzgün birşey yemiyor. 2 yaşındaki bir çocuk neler yemeli? Nasıl Beslenmeli

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Çocukların her yaşta yemek yemesi farklılık gösterir. Özellikle iki yaşına gelmiş bir çocuğun büyümesi yavaşlayacağından çok fazla yemek yemeyecektir. Ne yemek isteyeceğine hatta ne zaman yemek yiyeceğine kendi karar verecektir.

Çocuğunuza yemek yeme konusunda ısrar ederseniz çocuğunuz yemek yeme konusunu büyütecek ve zorlu bir süreç sizi bekliyor olacaktır. Tabi ki iki yaşındaki çocuğa ne yersin diye sormak olmaz. Bu çocuk için fazla bir sorumluluktur. Ancak onun seveceği yemekleri seçerek ve oyun dâhilinde yemek yeme işini kolaylaştırabilirsiniz.

Özellikle çocuğunuza yemek masasında yemek yemeye alıştırın. Bu alışkanlığı ne kadar erken kazandırırsanız o kadar iyi olacaktır. Unutmayın ki yemek masasında yemek yenildiğinde daha sağlıklı beslenecektir. Yemekleri mutlaka televizyondan yataktan uzak olacak şekilde yedirin. Biberonu tamamen bırakmış olan çocuğunuz artık süt içmiyorsa peynir veya yoğurtla takviye yapabilirsiniz.

Çocuğunuzun protein almasına özen gösterin. Günde bir yumurta, balık veya köfte yemesini sağlayın. İki yaşına kadar çocuğunuzu şekerli gıdalardan uzak tutun. Çocuğunuza kola yerine kefir, patates kızartması yerine püre, çikolata yerine dondurma yedirebilirsiniz.

1 - 2 Yaş Dönemi Çocukları için Günlük menü

Kahvaltı

1 su bardağı süt 1 yumurta 1-2 tatlı kaşığı reçel / bal / pekmez / fındık ezmesi (sadece 1 tanesi) 2 adet zeytin 1 ince dilim ekmek Birkaç dilim domates

Öğle

2 yemek kaşığı kıymalı sebze 1 yemek kaşığı pilav 2 yemek kaşığı yoğurt

İkindi

1 kâse yoğurt (150 ml) 1 küçük meyve

Akşam

1 adet ızgara köfte Yarım dilim ekmek

Gece

Anne sütü ya da mama, inek sütü

İlgili sorular

+1 oy
6 cevap
31, Ağustos, 2017 Bebek kategorisinde Tülay tarafından soruldu
0 oy
4 cevap
0 oy
11 cevap
8, Temmuz, 2017 Bebek kategorisinde Özge tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
19, Nisan, 19 Bebek kategorisinde Songül tarafından soruldu
0 oy
12 cevap
14, Eylül, 2019 Bebek kategorisinde Rukiye tarafından soruldu
Hoş geldiniz, Hamilelik Soruları sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Lütfen platform kurallarına uyunuz.
...