0 oy
97 kez görüntülendi
Hamilelik kategorisinde tarafından
Merhaba arkadaşlar, 6 haftalık hamileyim hamilelikte hangi pozisyonlarda yatılmalı? Hangi pozisyonda yatarsak bebeğe bir zarar gelmez? Bilgisi olan varsa yardımcı olurmusunuz. Resimli olarak cevap verebilirseniz çok sevinirim.

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Hamilelikte nasıl yatılır?

Hamilelikte yatış pozisyonları çok önemlidir. Anne adaylarının zorlandığı konulardan biride hamileyken nasıl yatacaklarıdır.

Uzmanlar hamilelikte genel olarak sol yana yatış pozisyonu önerilir. Sol tarafa yatılmasının nedeni vücudun ortasından hafif sağ kısmında en büyük toplardamar geçer. Bu nedenle sağ tarafa yatıldığında rahim bu toplardamara bası yapar kalbe giden kan miktarı azalır. Bu durum da bebeğe giden kan miktarının azalmasına neden olur. Sağ tarafa yatıldığında vücuttaki şişlikler arta bilir. Sol tarafa yatıldığında bebeğe daha çok oksijen gider ve daha çok besin maddesi ulaşır.

Hamileler için en rahat uyku pozisyonu sol tarafa yatıp bacakları karna doğru çektiği pozisyondur. Arkanıza büyükte bir yastık koyup sırtınızı destekleyerek daha rahat yatabilir ve sağ tarafa dönmenizi engelleyebilirsiniz.

İlk 3 ay yatış pozisyonu;

Hamileliğinizi ilk 3 ayında yatış pozisyonları önemli değildir. Rahim küçük olmasından dolayı damarlara baskı yapamaz buda herhangi bir sorun teşkil etmez. Yüzün koyu yatış pozisyonu hariç istediğiniz pozisyonda yatabilirsiniz. Ancak sol tarafa yatmaya alışkın değilseniz ilk 3 ay içerisinde kendinizi sol tarafa yatırmaya alıştırabilirsiniz.

Hamilelikte Sırtüstü yatmak;

Hamileliğin son aylarında özellikle sırtüstü yatmaktan uzak durun. Sırtüstü yattığınızda rahimin büyük kan damarlarına, omurgaya, sırt kaslarına baskı yapar buda bel ağrılarına hemoroide neden olur.

Sırtüstü yatmak kan basıncında düşmeye neden olur. Buda size baş dönmesi, halsizlik gibi şikâyetler olarak geri döner.

Hamilelikte Yüz üstü yatmak;

Yüz üstü pozisyonda hamileliğiniz boyunca yatmamanız gerekiyor. Bu pozisyonda rahim ve bebek baskıya uğrayabilir. İstenmeyen sonuçlar olabilir.

Yatış pozisyonlarında sıkıntıya düşerseniz doktorunuzdan daha ayrıntılı bilgi ve yardım alabilirsiniz.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
7, Mayıs, 2020 Hamilelik kategorisinde Pelin tarafından soruldu
0 oy
5 cevap
0 oy
4 cevap
26, Nisan, 2020 Hamilelik kategorisinde Merve tarafından soruldu
0 oy
10 cevap
20, Ocak, 2019 Hamilelik kategorisinde Mickeymouse tarafından soruldu
Hoş geldiniz, Hamilelik Soruları sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Lütfen platform kurallarına uyunuz.
...