0 oy
463 kez görüntülendi
Hamilelik öncesi kategorisinde tarafından
tarafından yeniden gösterildi
Kızlar selam, eşimle artık bir bebek sahibi olmaya hazır olduğumuzu düşünüyoruz. Ancak yumurtlama dönemimi nasıl hesaplayacağım bilemiyorum. Yardımcı olur musunuz?

2 Cevaplar

0 oy
tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Her evli çiftin hayali bebek sahibi olmaktır. Bebek sahibi olmak için belirli günler vardır. Bu günlerin adına yumurtlama dönemi denmektedir.

Yumurtlama dönemi bebek sahibi olmak isteyen çiftler için önemli konulardan biridir. Kadınların çoğu bu hesaplamalara göre hamile kalmaya çalışır. Yanlış bilgiler bu hesaplamanın zamanını şaşırtarak gebeliğin zorlaşmasına neden olabilir.

Belli bir yaş ve dönemden sonra her kadın yumurtlar. Yumurtlama hamile kalmak için en önemli günlerden biridir. 

Kadınların yumurtalıklarında fazlaca folikül bulunur ve adet döngüsü zamanında bir tanesi çatlar ve yumurta hücresini bırakır. Önemli olan bu günü doğru hesaplamaktır.

Ortalama adet döngüsü 28 gündür. Her kadında farklılık gösterebilir. Kadınların büyük çoğunluğu 28 günde bir regl olurken birçoğu 21 günden daha kısa birçoğu ise 35 günden daha uzun zamanda regl olabilir. Adet dönemi genel olarak ortalama 24 ve 35 gün arasında değişiklik gösterir. Adet dönemi başlamasından itibaren sayılan 11. ve 21. günler arası yumurtlama gerçekleşir.

Yumurtlama dönemi her kadında farklılık gösterir. Yumurtlama dönemi ile ilgili farklı yöntemler kullanılıyor. Vücut ısısı ölçümleri ve genellikle ovülasyon tahmin kitleri kullanılmaktadır. 

Uygun günleri belirlemenin en kolay yolu ise; Adet döngüsü normal olan yani 28 günde bir olan kadınların âdeti başlamadan 14 gün önceki dönemdir. Yani adet başladıktan itibaren sayılarak 14’üncü gün yumurtlama dönemi olarak belirlenir. 14’üncü güne iki üç gün kala cinsel ilişkiye başlanmalı ve bir hafta boyunca düzenli bir şekilde iki günde bir devam edilmelidir. Her gün ilişkiye girilmesi önerilmemektedir. Çünkü sperm kalitesi düşecektir. Bu nedenle iki günde bir ilişkiye girmek daha doğru olacaktır.

Adet döngüsü 30 gün süren kadınlarda ise, adet kanamasının başladığı andan itibaren sayılarak 16’ıncı gün yumurtlamanın olduğu gün olarak hesaplanır. 

Adet döngüsü 35 gün süren kadınlarda ise; Adet kanaması başladıktan itibaren sayılan 21’inci gün olarak belirlenmektedir. 

Adet düzensizliği olan kadınlarda ise; hesaplama yapmak daha zordur. Ama ortalama 14 gün olarak hesaplanmalıdır. Adet kanamasından sonraki 14’üncü günde yumurtlama meydana gelecektir. 
 

Bazı kadınlar yumurtladıklarını anlarlar. Birçok belirtileri yumurtladığının sinyalini verir. İşte yumurtlama belirtileri;

Yumurtlama döneminde vücut ısısında artış olur. Ancak bu artış genellikle hissedilmez ancak derece ile ölçtüğünüzde anlayabilirsiniz. Vücut ısısı takibi yapan kadınlar genelde hemen fark eder.

Vajinal akıntıda artış olur. Bu artış yumurtlama olmadan birkaç gün önce olur.

Tam olarak yumurtladığınız an kasıkta ağrı veya yumurtalama döneminden önce ağrı hissedilebilir. Kasıkta olan ağrı genel olarak tek taraflı bir ağrıdır. 

Göğüslerdeki ağrı veya gerginlik en çok karşılaşılan belirtidir.

Karındaki şişlikte belirtiler arasındadır. 

 

tarafından
Benim adetim nedense hep 6 gün atıyor. Neye göre hesap yapacağımı şaşırdım :( Allah herkese bebek nasip etsin
0 oy
tarafından
Bende adet düzensizliği var o yüzden yumurtlama dönemi hesaplama araçlarını da kullansam tutturamıyoruz maalesef. Belkide başka sorun vardır bilmiyorum ama bebek çok istiyoruz. Benim için dua edin.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap
25, Aralık, 2016 Hamilelik kategorisinde yumurtlama dönemi tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
14, Ağustos, 2015 Hamilelik öncesi kategorisinde görken tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
7, Eylül, 2015 Hamilelik kategorisinde nevra tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
4, Ekim, 2020 Hamilelik öncesi kategorisinde Ozden (150 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap
Hoş geldiniz, Hamilelik Soruları sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Lütfen platform kurallarına uyunuz.
...