web analytics
0 oy
3.8k kez görüntülendi
Hamilelik öncesi kategorisinde tarafından
düzenlendi
Kızlar merhaba, adetim 10 gün geçti daha test yaptırmadım ancak mide bulantısı ve kusmalar yaşıyorum bide çok pembemsi bir leke geldi annişler bana yardımcı olabilir mi? Hamilelik belirtileri nelerdir?

2 Cevaplar

+1 oy
tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Evliliğin en güzel yanlarından biri bebek sahibi olmaktır. Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman bebek sahibi olmak mutlulukların belki de en güzelidir.

Düzenlik adet dönemine sahip olan kadınların adet bitiminden sonra yaklaşık 10 15 gün sonrası yumurtlama dönemi başlamaktadır. Bu dönemde düzenli cinsel ilişkiden sonra takip eden bir aylık süreç sonucunda bebek sahibi olabilirsiniz. Döllenmeden sonra fetusun belli bir boyuta gelmesinin ardından anne adayında değişiklikler hamileliğin kesinleştiği anlamına gelmektedir.

Anne adayının yaşadığı belirtiler kişiye özgü olmaktadır. Herkeste aynı belirtiler olmaya bilir. Hamilelik belirtilerinin çoğu anne adayı için zor olabilir. Yine de anne adayı olmak isteyen kadınlar biran önce bu belirtileri yaşamak isterler.

Bazı kadınlar hamilelik belirtilerini çok geç fark edebilir veya hiçbir belirti yaşamayabilir. Yaşadığı belirtileri de adet dönemi öncesi belirtileri sanabilir. Bu nedenle hamileliğe dair belirtileri yaşamıyor olsanız bile hamile olmadığınız anlamına gelmez. Tabi ki hamilelik belirtilerini yaşasanız bile kesin hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Unutmayın ki her kadında hamilelik belirtileri farkındalık gösterir.

Hamile olduğunuzu anlamanın kesin yolu hamilelik testi yapmaktır. Evde yapacağınız testlerde bazen hamile olduğunuz çıkmaz. En kesin sonuç kan testinde çıkacaktır.

Hemen hemen her kadında görülen hamilelik belirtileri;

Adet gecikmesi: En kesin belirtilerden biridir. Bazı anne adaylarında çok açık renkte bir kanama olabilir. Adet kanaması gibi değildir. Bu kanama hamilelik belirtisi olabilir.

Kendini hamile hissetmek: Bu belirti çok erken bir belirtisidir. Psikolojikte olabilir. Birçok kadın önsezilerinden hamile olduğunu hissedebilir. Bu önsezide çoğu kez doğru çıkmıştır.

Gebelik testleri: Evde yapacağınız gebelik testleri bir hafta öncesinden yapılırsa doğru çıkmayabilir. Kan testi yaptırırsanız bir günlük gebe bile olsanız çıkacaktır.

Yorgunluk hissi: En erken belirtilerden biridir. Yorgunluk, baş dönmesi, daha erken yatmak, çalışıyorsanız öğlene doğru gelen bir ağırlık belirtilerden olabilir.

Mide bulantısı: Mide bulantısı da erken belirtiler arasında yer alır. Mideniz çok fazla bulanabilir ve hiç beklemediğiniz bir anda kusabilirsiniz. Mide bulantısı gebeliğin ilk haftasında da başlayabilir ve sonrasında da devam edebilir.

Kokulara karşı hassasiyet: Anne adaylarında sıklıkla beliren bir belirti de kokulara karşı olan hassas olmaktır. Her hangi bir yiyecek aşırı derecede rahatsızlığa neden olabilir. Çok sevdiğiniz bir yemeğin kokusu da yemekten tiksinmenize neden olabilir. 

Ruh halinin değişmesi: Vücudunuz da oluşan hormonsal değişiklikler ruh halinizin bozulmasına neden olur. Bir anda sinirlenip ağlayabilir bir anda kahkahalar atabilirsiniz. Bütün bu yaşadığınız ruhsal değişimler çok normaldir. 

Vücut ısısının yükselmesi: Hamileliğin en önemli belirtilerinden biridir. Soğuk algınlığı olmuş gibi hissedebilirsiniz veya ateşinizin çıktığını düşünebilirsiniz. Eğer hamile kalma sürecinde iseniz vücut ısınızı takibe alın. Aşırı ateşlenme yaşarsanız doktorunuza başvurun. 

tarafından
Sabahları mide bulantıları ile uyanmam ve yemeklerin kokularından tiksinmem yaşadığım belirtilerdi. O günleri tekrar yaşamak isterim. Çok güzel duygulardı.
0 oy
tarafından
Benimde adetim 1 hafta geçti  ve kasıklarım ağrıyor hamilemiyim acaba. Kasık ağrısı hamilelik belirtisimi.

İlgili sorular

+1 oy
11 cevap
17, Aralık, 2017 Hamilelik kategorisinde Beray tarafından soruldu
0 oy
7 cevap
5, Mart, 2017 Hamilelik kategorisinde Büşra tarafından soruldu
0 oy
6 cevap
Hoş geldiniz, Hamilelik Soruları sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Lütfen platform kurallarına uyunuz.
...