0 oy
196 kez görüntülendi
Hamilelik kategorisinde tarafından
Kızlar ben çok tuzlu yiyorum engel olamıyorum buna tuz atmayınca yemekten zevk almıyorum. Nasıl bi zararı olur bunun bebeğime veya bana. Tuzun zararını gören oldu mu bebeği doğduğunda?

3 Cevaplar

0 oy
tarafından
Tuz kanı sertleştirir diyorlar ama ben de hamile olduktan sonra tuza düşkünlüğüm arttı. 3 beyazdan uzak dur can diye boşa dememişler canım kısıtla kendine zarar verirsin e bebekte etkilenir
0 oy
tarafından
Sadece sana zararı var ödem yapabilir bebeğe olan bir zararını duymadım
0 oy
tarafından
Uzmanlar, gebelik döneminde çok fazla tuz tüketiminin bebeğin sağlığı ve anne hayatı için oldukça zararlı olduğunu belirtiyor. Hamileyken tuz tüketimi gebeliğin altıncı ayından sonra oluşan preeklampsi diye adlandırılan gebelik zehirlenmeleridir. Bu hastalıkta genelde tansiyonun yükselmesi ve bacaklarda şişme olarak kendini gösterir. Hamilelikte aşırı tuz tüketilmesi tansiyonun yükselmesine tansiyonun yükselmesi de gebelik zehirlenmelerine neden olur. Anne adayları gebelik döneminde mümkün olduğunda tuz tüketimini azaltmaları gerekiyor. Tuzlu peynir, zeytin, turşu, hazır ayran, hazır çorba, konserve, et ve tavuk suyu tabletleri gibi gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Gebelik boyunca dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir.

Aşırı tuz tüketimi bebekte ölüm riskine neden olmakta. İnsanlar genel olarak yemeklere tuz katmasa bile normal gün içinde tüketikleri gıdalardan bile günlük almaları gereken tuz miktarının fazlasını tüketiyor. Özellikle hamilelikte tükettiğiniz gıdaların tuz oranlarını kontrol etmelisiniz. Yapabiliyorsanız hamilelik boyunca tuzu tamamen hayatınızdan çıkartın.

İlgili sorular

0 oy
5 cevap
0 oy
4 cevap
26, Nisan, 2020 Hamilelik kategorisinde Merve tarafından soruldu
0 oy
10 cevap
20, Ocak, 2019 Hamilelik kategorisinde Mickeymouse tarafından soruldu
0 oy
5 cevap
Hoş geldiniz, Hamilelik Soruları sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Lütfen platform kurallarına uyunuz.
...